Telefon
WhatsApp
İnstagram

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old.

  • Fener mah. 1967. Sk. ÖZLEM APT D:NO:10/3 Muratpaşa/Antalya
  • info@cimimarlik.com
  • 0533 344 46 62- 0532 361 3981
Dekorasyonun önemi

Dekorasyonun önemi

Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon, inşa ettiğimiz bina türü yapıların iç ve dış mekânlarını süsleme sanatıdır. Tarih boyunca insanların, yaşadıkları mekânları bir şekilde dekore ettiklerini görüyoruz.

Bu, insanların iç dünyasını ve zevklerini yaşadıkları ortama yansıtma isteklerinden kaynaklanmaktadır.

 

Yaşamaktan, vakit geçirmekten keyif aldığımız ve alacağımız ortamlar oluşturmaya çalışırız. Aynı zamanda kendi kişiliğimizle dekore ettiğimiz mekân şıklığını diğer insanlara aktarma dürtüsünü de sahibiz.

Yaşadığımız ev, çalışma ortamımız veya bahçemiz, bir yönüyle bizim kişiliğimizi yansıtmaktadır.

İşte, huzur bulacağımız bir ortam oluştururken obje ve tasarım ürünleri ile yaptığımız süsleme işine dekorasyon denmektedir.

Dekorasyonun Önemi

Hayatımızın büyük bir bölümünü kapalı ortamlarda geçirmekteyiz. Özellikle de evimizde ve iş yerimizde!

Zamanımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz bu mekânlar; huzurumuza, enerjimize ve ilişkilerimize doğrudan etki eden bir güce sahiptir.

Dekorasyonda kullanılan renklerin ve objelerin insanlarda farklı etkilere neden olduğu bilinmektedir. Bu etkilerinden dolayı dekorasyonun sadece evimiz için değil iş yerimiz için de önemli olduğu göz ardı edilmemelidir.

Renklerin bilimsel özellikleri ve psikolojik etkileri hakkında yazılarımızı okuyarak bilgi edine bilirsiniz.

Renklerin oluşumunu merak ediyorsanız lavitasarim.com/renklerin-tarihcesi-renk-bilimi yazımızı mutlaka okumalısınız.

Örneğin, profesyonel bir mağaza müşterilerinin rahat etmesini sağlayacak şekilde iç dekorasyonu yapmaktadır. Tasarladığı bu elit görünüm ile müşterilerinin daha fazla alışveriş yapmasını sağlamaya çalışmaktadır.

Dikkatinizi ürünlere odaklama ya çalışır ve kafa karıştıran detaylardan arındırır. Mağazadaki düzen, dekorasyon, koku, müzik, renkler ve ışıklar, her şey bu amaca hizmet eden birer araçtır.

Ofis dekorasyon tasarımları da benzer anlayış oluşturulmaktadır. Yapılan dekorasyon ile çalışanlara, huzurlu ve rahat bir ortam sunmak hedeflenmektedir. Çünkü ortamın dekorasyon dizaynı, üretkenliği etkilediği için sadece biçimde kalmaz özü de etkiler.

Çalışma performansını olumsuz etkileyecek, dikkat dağıtacak detaylardan kaçınılır. Sade bir görünüm ve dizayn tercih edilir.

Uzak Doğu’da Dekorasyon

Bu konuda özellikle uzak doğu ülkelerini incelemek önemlidir. Çin ve Japonya’nın geçmişten gelen bazı inanç felsefelerini yaşam alanlarına nasıl uyguladıkları çok iyi gözlemlenmektedir.

Bu felsefeler ile tasarlanan yaşam alanları, insan ruhunu kafa karıştırıcı detaylardan arındırmaktadır. Zihnen ve bedenen nasıl dinginlik ve huzur kazandırmayı amaçladıkları görülmektedir.

ç Dekorasyon

İç dekorasyon, mekânlara tasarım yapmaya yönelik oluşturulan çalışmalar bütünüdür. Bu şekilde yaşam alanları için şık ve konforlu tasarımlar oluşturulmaktadır.

İç mimari dekorasyon tasarımının amacı ise insanların bir mekândan en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamaktır.

  • Daha geniş alanlar oluşturmak,
  • Daha kullanışlı alanları oluşturmak,
  • Görsel bütünlük sağlamak,
  • Daha aydınlık ortamlar oluşturmak,
  • Mekâna kaliteli görünüm kazandırmak,

iç dekorasyon dizaynının neden önemli olduğunu yansıtan özelliklerden sadece birkaç tanesidir. İç dekorasyon, bunlar gibi amaçların gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Aynı zamanda da yaşam alanlarımız olan ev ve iş yerlerimize katkıda bulunarak bizlere de hizmet etmektedir.

 

Mimarlık Tarihi nedir?
06 Mart 2023, 11:10